Posláním Centra komunitních služeb Pro život je poskytovat lidem prostor na uvědomění si toho, kdo jsou, co chtějí, co potřebují a co mohou.
Cíle Centra komunitních služeb Pro život
- Pomáháme lidem zajistit čas a prostor, kde se mohou zotavit.
- Pomáháme lidem najít si své místo v životě.
- Pomáháme lidem vytvořit si svůj domov.
Podle § 47 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách a § 13 prováděcí vyhlášky 505/2006 Sb., týdenní stacionář (TS) Centra komunitních služeb Pro život poskytuje ubytování, stravu a úkony péče.
Týdenní stacionář poskytuje konkrétně tyto úkony péče:
- Pomoc při zvládání běžných úkonů péče o vlastní osobu
- pomoc při oblékání a svlékání včetně speciálních pomůcek,
- pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík,
- pomoc při vstávání z lůžka, uléhání, změna poloh,
- pomoc a podpora při podávání jídla a pití,
- pomoc při prostorové orientaci, samostatném pohybu ve vnitřním i vnějším prostoru,
- Pomoc při osobní hygieně nebo poskytnutí podmínek pro osobní hygienu
- pomoc při úkonech osobní hygieny,
- pomoc při základní péči o vlasy a nehty,
- pomoc při použití WC,
- Výchovné, vzdělávací a aktivizační činnosti
- pracovně výchovná činnost,
- nácvik a upevňování motorických, psychických a sociálních schopností a dovedností,
- vytvoření podmínek pro zajišťování přiměřeného vzdělávání nebo pracovního uplatnění,
- volnočasové a zájmové aktivity,
- Zprostředkování kontaktu se společenským prostředím
- podpora a pomoc při využívání běžně dostupných služeb a informačních zdrojů,
- pomoc při obnovení nebo upevnění kontaktu s rodinou a pomoc a podpora při dalších aktivitách podporujících sociální začleňování osob,
- Sociálně terapeutické činnosti
- socioterapeutické činnosti, jejichž poskytování vede k rozvoji nebo udržení osobních a sociálních schopností a dovedností podporujících sociální začleňování osob,
- Pomoc při uplatňování práv, oprávněných zájmů a při obstarávání osobních záležitostí
- pomoc při komunikaci vedoucí k uplatňování práv a oprávněných zájmů.
Cílem poskytované služby týdenní stacionář je:
- Poskytování individuální podpory uživatelům při aktivitách odpovídajících jejich možnostem a věku; podpora přirozeného rytmu života.
- Poskytovat službu takovým způsobem, aby umožnila uživatelům žít život co nejvíce podobný životu jejich vrstevníků – život v přirozeném prostředí, s možností využívat běžně dostupné služby.
- Maximální možná podpora samostatnosti uživatelů – podpora snižování jejich závislosti na službě a jiných lidech, podpora samostatného rozhodování o své osobě a podpora projevu svobodné vůle uživatelů
Služba Týdenní stacionář je poskytována na dvou místech. V hl. městě Praha v ul. Vilová a ve středočeském kraji v obci Doubravčany. Ani jedna lokalita nenabízí bezbariérové prostředí.
V týdenním stacionáři poskytujeme sociální služby ve všední dny, tedy od pondělí do pátku, od 8,00 hod. prvního dne do 17,00 hod. posledního dne pracovního týdne.
V týdenním stacionáři poskytujeme podporu sociální, integrační, aktivizační, komunikační a vzdělávací za účelem nalézt porozumění, podporu, zázemí a tím dosáhnout co největší míry nezávislosti v běžném životě. Vytváříme podnětné prostředí, ve kterém se lidé cítí spokojeně a mohou tak v různých oblastech rozvíjet své schopnosti.
Nabídku činností ve službě Týdenní stacionář mimo jiné tvoří:
- Péče o domácnost – úklid, žehlení, praní, péče o květiny, práce na zahradě, atd.
- Rozvoj finanční gramotnosti uživatelů pomocí vhodných cvičných aktivit i přímého nácviku v obchodech, trzích apod.
- Tvoření a vyrábění, hudební aktivity, pohybové a sportovní aktivity
- Nácvik vaření a pečení
- Nácvik cestování, orientace v prostředí
- Vzdělávací aktivity – využívání moderních technologií (práce s telefonem, PC, tabletem, internetem); hraní společenských her, hovory o aktuálním dění doma i v zahraničí, četba denního tisku, knih, návštěva knihovny
- Pravidelné procházky a výlety s návštěvou zajímavých míst, výstav, muzeí, kaváren, restaurací apod.
- Zvyšování povědomí o lidských právech.
Během prvních tří měsíců od nástupu do služby má nový uživatel služby prostor pro adaptaci na nové prostředí, vedoucím služby a pracovníky jsou mapovány jeho schopnosti, dovednosti a míra potřebné podpory. Následně je s člověkem sestaven individuální plán, kde je jasně stanoveno, v jakých oblastech a jak často daný člověk podporu využije. Poté je mu po společné domluvě přidělen klíčový pracovník, se kterým se domlouvají na cílech spolupráce prostřednictvím individuálního plánu. Tyto cíle slouží k rozvoji, osamostatnění a zvyšování kvality života člověka, jemuž službu poskytujeme. Individuální plány a plány podpory jsou pravidelně vyhodnocovány podle potřeby, a to nejméně jednou za rok. Plánem podpory, jež je součástí individuálního plánu daného člověka, je konkretizován rozsah poskytované podpory.
Dokumentaci k sociální službě vedeme v souladu se zákonnými požadavky (dle zákona 108/2006 Sb., a Standardů kvality sociálních služeb). Dokumentaci vedeme v informačním systému pro poskytovatele sociálních služeb eQuip. |
|